Brendiranje proizvoda u fokusu susreta LAG-a Lika, Slavonije i Baranje
Sustav Lika Quality ogledni je primjer brendiranja lokalnih proizvoda, po uzoru na koji se razvijaju i slični sustav u Hrvatskoj. Po naš “know how” došli su i dionici LAG-ova Baranja, Strossmayer, Karašica i Vuka-Dunav, a vijest prenosimo u cijelosti:
Jesen u Lici privukla je i četiri LAG-a s područja Slavonije i Baranje. Prvi dan Jeseni u Lici, u Kulturno Informativnom Centru u Gospiću, LAG LIKA, kao domaćin, i Klaster Lika Destination, kolege su upoznali s radom na brendiranju lokalnih proizvoda kroz regionalne i EU oznake zaštite proizvoda.
U sklopu projekta suradnje LAG-ova „Od tradicije do brenda“ LAG-ovi Baranja, Strossmayer, Karašica i Vuka-Dunav posjet Lici će iskoristiti za dobivanje kvalitetnih informacija o brendiranju tradicionalnih lokalnih proizvoda.
Predsjednica Klastera Lika Destination, gospođa Petra Kovačević prisutnima je približila sustav Lika Quality, njegove bitne odrednice i značaj ove oznake za daljnji razvoj područja te brendiranje Like kao održive destinacije.
Voditeljica LAG-a LIKA, gospođa Ivana Starčević Alešković u nastavku je prezentirala ličke proizvode zaštićene na EU razini. U svom izlaganju naglasila je kako Lika ima na što biti ponosna obzirom na kvalitetnu priču o brendiranju Like kroz sustav Lika Quality, ali i na to što su čak tri zaštićena proizvoda iz Like dosegla razinu EU zaštite. U izlaganju je poseban naglasak stavljen na proces zaštite Ličkog škripavca obzirom da je LAG LIKA, uz Udrugu malih sirara Ličko-senjske županije „LIČKI ŠKRIPAVAC“, bio direktno uključen kao inicijator i administrativni voditelj kroz cijeli postupak dobivanja zaštićene oznake.
Predstavnici gostujućih LAG-ova prezentirali su domaćinima svoj sustav kvalitete – “Golden Panonian Quality” za koji su inspiraciju i temelje pronašli upravo u sustavu Lika Quality kad su 2019. godine boravili u studijskom posjetu LAG-u LIKA i Lika destinaciji.
Primjer je ovo kako se uspješna suradnja i razmjena iskustava među LAG-ovima kontinuirano razvija i nastavlja, a sve u svrhu gospodarskog razvoja ruralnih područja na kojima djeluju.
A da ne bi sve ostalo samo na riječima, ovaj lijepi susret upotpunjen je degustacijom lokalnih proizvoda – Ličkog škripavca i šljivovice.
Preuzeto s: LAG Lika.