Klaster Lika Destination sudjelovao na završnoj konferenciji u sklopu Švicarsko – hrvatskog programa suradnje
Ured za udruge je 5. travnja 2022. organizirao završnu konferenciju povodom završetka provedbe projekata u okviru Švicarsko-hrvatskog programa suradnje.
U svojem pozdravnom govoru ravnateljica Ureda za udruge, gđa. Helena Beus, istaknula je kako su u provedbi 52 projekta ugovorena u sklopu Blok darovnice za nevladine organizacije i Partnerske blok darovnice sudjelovale 94 organizacije civilnoga društva iz Hrvatske, 10 organizacija civilnoga društva iz Švicarske, 77 osnovnih škola, 37 srednjih škola, 19 jedinica lokalne i regionalne samouprave te 14 ustanova. Čak 25 899 djece i mladih sudjelovalo je u provedbi 363 programa izobrazbe za održivi razvoj u osnovnim i srednjim školama diljem Hrvatske te na ovaj način unaprijedilo svoja znanja i vještine o održivom razvoju primjenom inovativnih i interaktivnih pristupa i metoda u učenju. U aktivnostima osnaživanja hrvatsko – švicarskih partnerstava za lokalni društveno – ekonomski razvoj i razmjene znanja i iskustava sudjelovalo je 9 organizacija civilnog društva iz Hrvatske i 10 organizacija civilnog društva iz Švicarske te 3 450 sudionika, a predstavljeno je i razvijeno čak 66 modela dobrih praksi iz Švicarske u postizanju ciljeva održivog razvoja u lokalnoj zajednici, uključujući koncepte društvene i solidarne ekonomije, digitalnih inovacija, modela stambenih zadruga i društveno-kulturnih centara, upravljanja zaštićenim prirodnim područjima, obrazovanja za globalno građanstvo te rješenja vezana uz gradski promet i sigurnost djece u prometu.
Veleposlanica Švicarske Konfederacije u Republici Hrvatskoj Nj.E. Emilija Georgiev zahvalila se svim organizacijama i partnerima na suradnji i podršci u zadnje tri godine tijekom kojih se pokazalo kako su promjene u društvu moguće i ostvarive.
Državna tajnica Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije gđa. Spomenka Đurić istaknula je kako je švicarski financijski doprinos usmjeren na nove članice Europske unije te predstavlja izraz švicarske solidarnosti s Europom u cilju smanjivanja ekonomskih i socijalnih nejednakosti na području Europske unije. Također je napomenula kako je ulaganje u aktivnosti civilnog društva prepoznato kao jedno od prioritetnih područja u sklopu sljedeće financijske perspektive te da su u tijeku razgovori između švicarske i hrvatske strane s ciljem nastavka suradnje, a na jesen se očekuje potpisivanje okvirnog sporazuma koji će omogućiti provedbu novih projekata u sklopu Švicarsko-hrvatskog programa suradnje.
U sklopu konferencije održane su dvije panel rasprave: prva na temu „Obrazovanje za održivi razvoj – alat za održivije društvo?“ u kojoj su sudjelovali državna tajnica MRREFU-a gđa Spomenka Đurić, prof. dr. sc. Mislav Ante Omazić s Ekonomskog fakulteta, gđa Vesna Hrvoj Šic iz Ministarstva znanosti i obrazovanja, gospodin Roland Python iz Švicarske agencije za razvoj i suradnju te gđa Helena Beus, ravnateljica Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.
U drugoj panel raspravi pod nazivom „Iskustva organizacija civilnoga društva u provedbi projekata održivog razvoja lokalnih zajednica“ sudjelovali su predstavnici korisnika koji su provodili projekte u sklopu Programa: gđa Viktorija Rogić iz Klastera Lika Destination, gđa Ivana Marin iz Udruge Argonauta, gđa Branka Mrzić Jagatić iz udruge Roditelji u akciji – RODA i gospodin Milan Medić iz LAG-a Vallis Colapis.
Na konferenciji je sudjelovalo 50 sudionika kojima je prikazan i video koji promovira postignuća projekata udruga provedenih u okviru Švicarsko-hrvatskog programa suradnje, dostupan i na Youtube kanalu Ureda za udruge.
Preuzeto s: https://udruge.gov.hr/