Provedena anketa ‘‘Upravljanje destinacijom Lika: Očuvanje, održivost, turizam i kultura’’
Klaster Lika Destination nedavno je proveo anketu s ciljem dobivanja uvida u stavove lokalnih stanovnika o upravljanju destinacijom. Anketa je objavljena 8. studenog 2023. godine i privukla je pažnju 15 stanovnika Lika do 14. studenog. Provedena je putem Google obrasca, a promovirana je na društvenim mrežama Klastera (Facebook i Instagram) pod nazivom "Upravljanje destinacijom Lika: Očuvanje, održivost, turizam i kultura".
Cilj ankete bio je istražiti različite aspekte upravljanja destinacijom Lika, s naglaskom na:
- Očuvanje prirode
- Održivost destinacije
- Utjecaj turizma
- Očuvanje kulture
Pitanja su bila pažljivo odabrana kako bi obuhvatila različite aspekte života u destinaciji, a odgovori su bili anonimni kako bi se potaknula iskrenost.
Rezultati ove ankete pružaju dragocjen uvid u stavove lokalnog stanovništva destinacije Lika o turizmu te će poslužiti kao smjernice za daljnji razvoj destinacije.
U nastavku donosimo rezultate ankete.
Najviše sudionika ankete pripada dobnoj skupini od 35-44 godine, te s većinskim odazivom iz grada Gospića.
-
Posjećivanje turističkih atrakcija
Prema rezultatima, 80% ispitanika povremeno posjećuje turističke atrakcije, dok 13,3% redovito ili rijetko sudjeluje u turističkim aktivnostima.
-
Važnost aspekata turizma
Važnost različitih aspekata turizma varira, pri čemu 40% ispitanika ističe očuvanje okoliša kao najvažniji aspekt, dok se 26,7% fokusira na gospodarski razvoj. Kulturna baština i doprinos društvenoj zajednici također su prepoznati s podrškom od 20% i 13,3%.
-
Svijest o održivosti
Ispitanici pokazuju svijest o održivosti, ali 73,3% smatra da lokalno stanovništvo tek djelomično razumije koncepte održivog razvoja. Ovo sugerira potrebu za dodatnom edukacijom i informiranjem kako bi se podigla razina svijesti u zajednici.
-
Utjecaj turizma na lokalno gospodarstvo
Većina ispitanika (80%) percipira turizam kao pozitivan faktor za lokalno gospodarstvo, naglašavajući ekonomske prednosti koje turizam donosi.
-
Ocjena napora u održivom turizmu
Ocjene napora destinacije u održivom turizmu variraju, s 73,3% ispitanika koji smatraju napore zadovoljavajućima, dok se 33,4% izražava nezadovoljstvom.
-
Podrška od strane destinacije
Sudionici ankete iznose ključne prijedloge za podršku od strane destinacije, uključujući organizaciju sajmova, izložbi, edukacija i predstavljanja umjetnika i obrtnika široj javnosti. Također, naglašava se važnost promocije lokalnih proizvoda kao sredstva očuvanja autentičnosti destinacije.
-
Utjecaj turizma na okoliš
Rezultati ukazuju na zadovoljavajuće stanje prema mišljenju ispitanika glede utjecaja turizma na okoliš u destinaciji Lika.
-
Nedostaci turističke ponude
Ispitanici ističu nedostatke u turističkoj ponudi, naglašavajući potrebu za obogaćivanjem gastronomskih i kulturnih doživljaja te organizacijom više sajmova, manifestacija i radionica koje uključuju lokalno stanovništvo i posjetitelje.
-
Svijest o nacionalnim mjerama i politikama vezanim uz kulturni turizam
Samo 66,7% ispitanika djelomično je upoznato s nacionalnim mjerama i politikama vezanim uz kulturni turizam.
-
Očuvanje kulturne baštine
Ispitanici izražavaju djelomično zadovoljstvo (73,3%) očuvanjem kulturne baštine, dok je 26,7% nezadovoljno.
-
Sprječavanje utjecaja turizma na kulturnu baštinu
Kroz pitanje o sprječavanju negativnog utjecaja turizma na kulturnu baštinu, najčešći odgovori uključuju postavljanje jasnih pravila, organizaciju kontroliranih posjeta uz pratnju lokalnih vodiča te jaču povezanost turizma s kulturnom baštinom.
-
Nadoknada štete od turizma
Većina ispitanika prepoznaje financijsku nadoknadu, zaštitu od vandalizma i postavljanje kontejnera za otpad kao najučinkovitije načine nadoknade štete koja može nastati od turizma.
-
Praćenje utjecaja kulturnog turizma
Sudionici predlažu dodatnu edukaciju posjetitelja, kontrolu broja posjetitelja i upozorenja o primjerenom ponašanju prilikom obilaska kao načine poboljšanja praćenja utjecaja kulturnog turizma na kulturnu baštinu.
-
Prijedlozi za poboljšanje turizma
Ispitanici ističu potrebu za intenziviranim marketingom, fokusom na lokalnu tradiciju, poticanjem raznolikih kulturnih i umjetničkih sadržaja te jačanjem održivog gospodarenja, uključujući kružno gospodarenje otpadom. Poboljšanje sadržaja namijenjenih djeci te obogaćivanje kulturnih događanja dodatno se prepoznaju kao ključni